تبلیغات
انجمن علمی جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان - رشته جغرافیا وبرنامه ریزی روستایی

انجمن علمی جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان

Society of Geography, University of Sistan and Baluchestan

تعریف:

جغرافیا به عنوان علم توزیع فضایی پدیده‌ها اصولاً با تبیی پراكندگی، افتراق و بازساخت مكانی- فضایی پدیده‌ها در ارتباط با ساخت‌های اجتماعی و اقتصادی سروكار دارد. و هر چند این علم از دوره باستان همواره بر كاربردی بودن، در مسائل مختلف زندگی تأكید داشته است لكن اوج شكوفایی و تولد دوباره كاربردی علوم جغرافیایی را می‌توان از دهه 1960 و به بعد دانست. تا جایی كه این اوج به آغاز مسیرهای جدید- پیوند علوم جغرافیایی با برنامه‌ریزی و توسعه- منجر گردید كه در آن، عقب‌ماندگی‌های ناحیه‌ای، نگرش‌های تازه به برنامه‌ریزی‌ها (شهری، روستایی، محیطی و ناحیه‌ای) در ارتباط با نیازهای انسان، محیط زیست و آینده‌نگری نسبت به فضای زندگی، اساس كار به شمار می‌آید.

هدف و ضرورت:

در كشورهای جهان سوم با توجه به تجربیان حاصل از برنامه‌ریز‌های توسعه در دهه‌های گذشته از یك‌سو و واقعیت‌هایی چون:

- زندگی بیش ازدو سوم مردم این كشورها در مناطق روستایی

- رشد سریع جمعیت این كشورها در دهه‌های قبل و مشكلات جدی اجتماعی و اقتصادی ناشی از این رشد بی‌رویه و ...

و عدم بهبود مطلوب وضع كشاورزان خرده‌پای این كشورها

 

 از سوی دیگر، این تفكر و استدلال تقویت گردید كه بدون برنامه‌ریزی و توسعه روستایی و كشاورزی، توسعه شهری و صنعتی موفق نخواهد شد و در صورت موفق بودن نیز چنان عدم تعادل‌هایی شدید در این كشورها ایجاد خواهد شد كه حل آن به آسانی میسر نخواهد بود. لذا در این كشورها نیز، در گروه‌های علوم جغرافیایی، رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی برای پاسخگویی به واقعیت جامعه و تأمین نیروی انسانی كارآمد جهت حل مسائل روستایی و نیز همسویی با تكامل و پویایی علوم جغرافیایی در جهان، شكل گرفت.

در كشور ما نیز با عنایت به ساخت آمایشی جمعیت و فضاهای انسانی، نیاز شدید سازمان‌های مسئول از یك‌سو و حل مسائل و مشكلات شهری و روستایی و همسویی با تكامل و پویایی علوم جغرافیایی در جهان از سوی دیگر، به متخصصین كارآمد در برنامه‌ریزی روستایی بیش از پیش احساس می‌گردد.

از این رو كمیته برنامه‌ریزی گروه جغرافیا با توجه به مطالب پیش گفته و با عنایت به موارد زیر، ضرورت تهیه برنامه رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی را در مقطع كارشناسی ارشد احساس می‌كند:

 

الف) توجه به ساخت اقتصادی و اجتماعی و آمایشی كشور- وجود بیش از 65 هزار روستا و نیاز شدید به نیروی انسانی كارآمد و متخصص در امر روستا

 ب) اعتباریابی علوم جغرافیایی به عنوان یك شاخه علمی ممتاز در مسیر مطلوبیت بخشیدن به شرایط زندگی جامعه به ویژه جامعه روستایی.

ج) دست‌یابی علوم جغرافیایی به نظریه‌های دقیق علمی و به كارگیری این نظریه‌ها به سود جامعه انسانی به ویژه جامعه انسانی روستا.

د) بالا بردن میزان سطح اشتغال و تأمین محل‌های جدید شعلی برای تحصیل كرده‌های علوم جغرافیایی.

هـ) امكان تأمین‌بخشی از هزینه‌های دانشگاهی‌- تحقیقاتی و آموزشی- از طرف سازمان‌های دولتی مسئول در توسعه روستایی با توجه به هدف‌های عملی و كاربردی جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی.

 

زمینه‌های اشتغال فارغ‌التحصیلان:

فارغ‌التحصیلان دوره‌ی كارشناسی ارشد در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی می‌توانند علاوه بر اشتغال آموزشی و پژوهشی (تدریس و تحقیق) و ادامه تحصیل در دوره بالاتر و به دلیل تأكید این دوره بر كاربردی بودن و كارهای عملی و هم‌چنین به لحاظ كارآمدی آن در زمینه تخصص برنامه‌ریزی روستایی در سازمان‌های مختلف پژوهشی و اجرایی از جمله وزارت جهاد سازندگی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت كشاورزی، وزارت تعاون، وزارت مسكن و شهرسازی، شهرداری‌ها، وزارت كشور، سازمان محیط زیست و واحدهای روستایی سایر وزارتخانه و نهادها ... اشتغال داشته باشند.


[ یکشنبه 20 بهمن 1392 ] [ 07:35 ب.ظ ] [ مهراب عاقلی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه