تبلیغات
انجمن علمی جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان - عدالت محوری در سکونتگاههای انسانی

انجمن علمی جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان

Society of Geography, University of Sistan and Baluchestan

میشه گفت که قبل از دهه 40 که اقتصاد ایران بر پایه کشاورزی بود و به نوعی ادامه حیات کشور نیازمند فعالیت کشاورزان و روستاییان کشور بود و کلمه روستا و یا دهات از اهمیت بیشتری برخوردار بود. اما بعد از این دهه که نظام کلی اقتصاد کشور به نوعی تغییر پیدا کرد و بحث صنعتی شدن نفت و سایر صنایع صنعتی مطرح شد روستاییان و فعالیت کشاورزی مورد بی عنایتی قرار گرفت. امروزه این بی مهری به وضوح در سراسر روستا های کشور (از کپر نشین های بلوچستان گرفته تا خیلی از روستاهای شمالی)به وضوح قابل مشاهده است. هر چند شهر ها نیز از و ضعیت مناسب بهداشتی و... در غالب سطوح کشور برخوردار نیستند. اما از حداقل ها  بر خوردار هستند. که روستاییان از آن بی بهره اند. اگر انسان جایگاه و کرامت بالایی دارد چرا نباید از نعمت بهداشتی و سیستم معابر عمومی با پوشش مناسبی برخوردار باشد. همه ساله هزینه هایی برای تهیه طرح های هادی روستایی صرف میشود اما کو تا اجرا؟! در صورتی که به مرحله اجرا هم برسد طرح نیمه تمام باقی می ماند.!! چرا؟؟؟ میگویند که بودجه تمام شده و یا نقشه اجرایی مشکل داشته است. متاسفانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که متولی اجرای طرح های روستایی است باید دقت و سرعت بیشتری به عمل آورد.

نکته دیگر اینکه اگر انسانهای ساکن در روستا ها و شهر ها از یک کرامت انسانی یکسانی برخوردار هستند باید در برخورداری از حداقل امکانات برابر باشند. این خلاف انسانیت و عدالت است که یکی در کپر زندگی کند و یکی دیگر در ...

به امید روزی که به روستا ها و ساکنین عزیز روستایی نیز ارج نهاده شود. و  به مرحله ای برسد که از کیفیت زندگی بالایی برخوردارشوند.


[ دوشنبه 14 بهمن 1392 ] [ 07:02 ب.ظ ] [ مهراب عاقلی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه